novosti
12.04.2024., Karlovac
ISPRED HOTELA DUBROVNIK POSTAVLJEN KAMEN SPOTICANJA U SPOMEN NA PRVOG VLASNIKA SVETOZARA MILINOVA
Prvi kameni spoticanja, odnosno spomenici žrtvama ustaškog i nacističkog režima, posvećeni prvoj trojici deportiranih hrvatskih Židova u Karlovcu, Davidu Meiselu, Ivi Goldsteinu i Filipu Reineru postavljeni su danas na tri lokacije u Karlovcu, u Nazorovoj ulici, na Zrinskom trgu 9 i Cesarčevoj ulici.
Goldstein je bio knjižar, aktivist i publicist, a otac je također poznatih intelektualaca Slavka Goldsteina i Daniela Ivina, te djed povjesničara Ive Goldsteina. Uhićen je neposredno po uspostavi NDH 1941., odveden u Zagreb, pa u ustaški logor Danica kod Koprivnice, a potom u ustaški logor Jadovno.
Meisel je stigao u Karlovac iz Češke nakon što je završio kantorsku školu. U Karlovcu je bio nadkantor sinagoge i tajnik židovske općine, ali je najpoznatiji kao dirigent Prvog hrvatskog pjevačkog društva “Zora”. Također je ubijen u 1941. u Jadovnu.
Reiner je bio odvjetnik i uhićen je istog dana kada i Goldstein i Meisl. Ipak je zbog zasluga za grad i poštovanja koju je njegova obitelj uživala pušten, pa se preselio u Split, gdje ga naposljetku 1943. uhićuju nacističke vlasti i odvoze u logor Banjica.
Ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Nataša Popović, ovom je prilikom izjavila kako Centar za promicanje tolerancije djeluje od 2017. godine, a 2020. godine započeo je projekt postavljanja kamena spoticanja u Zagrebu i prvi je bio postavljen za židovsku djevojčicu Leu Deutsch.
„Nakon kamena postavljenih za židovske žrtve, postavljali smo kamene i za romske žrtve, za srpske i hrvatske žrtve. Kameni spoticanja posvećeni su pojedinačnim žrtvama i pomažu građanima da se podsjete kakvo zlo može mržnja i netrpeljivost izazvati“, istaknula je između ostalog Popović te ujedno zahvalila Gradu Karlovcu na suradnji i velikoj podršci.
Gradonačelnik Damir Mandić pohvalio je dobru suradnju s Udrugom Židovi u Karlovcu te između ostalog naglasio kako svaka žrtva ima svoje ime i osim što se podsjećamo na nju osobno, podsjećamo se i na ta vremena koja su prije svega bila vremena zla.
„U zlim vremenima uglavnom su uvijek stradali nevini, stradali su nemoćni i slabi. I danas kada činimo ovo što činimo, prije svega svi zajedno gdjegod da jesmo, što god da radimo, moramo sebi najprije postaviti pitanje koliko sami činimo da poštujemo dostojanstvo druge osobe“, poručio je između ostalog Mandić.
Gradonačelnik grada Humpolca, Petar Machek rekao je kako su njihovi sugrađani Židovi ostavili neizbrisive tragove i aktivno sudjelovali u stvaranju slike grada Humpolca u razdoblju od prije više od 250 godina sve do tragičnih događaja u Drugom svjetskom artu. Neki su postali regionalno važni, a neki i svjetski poznati poput skladatelja Gustava Mahlera ili pisca Franza Kafke čiji preci počivaju na groblju u Humpolcu. Također, osvrnuo se i na veliki značaj Filipa Reinera, njegove supruge Terezije i njihovih potomaka u razvoju grada Karlovca.
Veleposlanik Republike Češke, Milan Hovorka rekao je kako mu je čast prisustvovati ovom povijesnom trenutku kada Karlovac dobiva svoje prve kamene spoticanja, spomenike žrtvama fašističkog režima. Poručio je kako nikada ne smijemo zaboraviti žrtve i ne smijemo dopustiti da se takav užas ponovi.
Komemoraciji iz sigurnosnih razloga nije prisustvovao izraelski veleposlanik Gary Koren, ali je putem pisma prisutnima uputio prigodne riječi.
U organizaciji Udruge Židovi u Karlovcu i Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Karlovac se na taj način pridružio mnogim europskim gradovima gdje je već položeno preko 100.000 takvih memorijalnih kamena.
23.02.2024. Zagreb
ISPRED HOTELA DUBROVNIK POSTAVLJEN KAMEN SPOTICANJA U SPOMEN NA PRVOG VLASNIKA SVETOZARA MILINOVA
Prošlost ne možemo promijeniti, ali je ne smijemo zaboraviti i moramo iz nje učiti kako se ne bi ponovila. Moramo se stalno iznova podsjećati na ono što se dogodilo jer kada se izgube demokratske vrijednosti i ljudska prava, svima prijeti totalitarizam i vladavina nasilja.
U spomen na Svetozara Milinova, poznatog zagrebačkog poduzetnika i žrtve bezobzirnog ustaškog zločina svečano je položen kamen spoticanja. Postavili su ga Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Srpsko narodno vijeće i udruga Veterani Domovinskog rata i antifašisti VeDRA Split.
Postavljanju kamena spoticanja prisustvovali su ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust Nataša Popović, potpredsjednik Srpskog narodnog vijeća i predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine Grada Zagreba i saborski zastupnik Boris Milošević, predstavnik i član VeDRA-e, bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, veleposlanik Republike Austrije, Josef Markus Wuketich, veleposlanik Francuske Republike Fabien Fieschi, veleposlanik Savezne Republike Njemačke Christian Hellbach, izaslanica gradonačelnika Grada Zagreba Tomislava Tomaševića i izaslanica predsjednika GSGZ Joška Klisovića, zastupnica u Gradskoj skupštini Grada Zagreba Rada Borić i izaslanica Ministarstva kulture i medija, načelnica Sektora za međunarodnu kulturnu suradnju i europske poslova Mirjana Ana Marie Piskulić.
U svom govoru ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust Nataša Popović istaknula je: ”Danas kada svjedočimo ratovima u Ukrajini, na Bliskom Istoku, kada se sve više zvecka oružjem, osvijestimo da najviše stradaju civili i neshvatljive su tragedije koje ostavljaju bol i prazninu u obiteljima i u narodima. Ovi kameni danas su važniji nego ikad, oni uče mlade naraštaje o posljedicama dehumaniziranih tiranija, oni nas podsjećaju, ali i upozoravaju” te dodala “Zahvalni smo svima čiji su napor, trud i podrška omogućili da danas u Zagrebu postavljamo novi kamen spoticanja, kamen za Svetozara Milinova, jednu od prvih žrtava ustaškog režima”.
Predstavnik i član VeDRA-e, bivši predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, podsjetio je na sve žrtve ustaškog režima: “Bezbroj je onih koji su u NDH stradali, kao Židovi kao Srbi, Romi, ili pak kao Hrvati koji nisu pristajali na takvu politiku. Zadaća svih nas koji djelujemo na javnoj sceni, bez obzira u kojoj ulozi, jest učiniti zaista sve da u svijest ljudi uđe istina o zlu koje se dogodilo od 1941. do 1945. godine, kako se nikada nesto slično ne bi ponovilo”.
“Čovjek je zaboravljen tek kada mu se zaboravi ime, a kameni spoticanja njemačkog umjetnika, Guntera Demniga, žrtvama simbolično vraćaju njihova imena. Sjećanje na te ljude naša je dužnost, ali ujedno i čin demokratske svijesti. Prošlost ne možemo promijeniti, ali je ne smijemo zaboraviti i moramo iz nje učiti kako se ne bi ponovila. Moramo se stalno iznova podsjećati na ono sto se dogodilo, jer kada se izgube demokratske vrijednosti i ljudska prava, svima prijeti totalitarizam i vladavina nasilja.” zaključio je veleposlanik Savezne Republike Njemačke Christian Hellbach.
Pred uzvanicima i brojnim okupljenim građanima, kamen spoticanja položili su Jovana i Ratko, učenici zagrebačke Srpske pravoslavne opće gimnazije Kantakuzina Katarina Branković.
Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust kontinuirano od 2020. godine u suradnji s inozemnim partnerom, njemačkom zakladom konceptualnog umjetnika Guntera Demniga, postavlja kamene spoticanja u širem gradskom području Zagreba.
Kameni spoticanja komemoriraju pojedinačne žrtve holokausta i ustaškog režima NDH. Zagreb se ovim projektom visoko pozicionira i priključuje ostalim metropolama i 2.000 gradova i mjesta diljem Europe u čije je nogostupe do sada ugrađeno preko 100.000 Stolpersteina, komemorativnih umjetničkih instalacija, u znak sjećanja na pojedinačne žrtve holokausta. Posebna vrijednost tih kamena spoticanja je što generacije uče o potrebi borbe protiv mržnje, ravnodušnosti i genocida.
Do danas je u zagrebačke nogostupe postavljen 61 kamen spoticanja u sjećanje na Židove, Rome i Hrvate, stradale žrtve holokausta, ustaške NDH i žrtve Drugog svjetskog rata.
Svetozar Milinov bio je jedan od najuglednijih i najsposobnijih veletrgovaca suknom na području grada Zagreba i njegove šire okolice, a do 1940. godine i vlasnik hotela na uglu Jelačić placa i Gajeve ulice, koji je nosio njegovo prezime. Tada ga je od njega otkupila Dubrovačka plovidba i preimenovala ga u Hotel Dubrovnik, koji je i danas jedan od simbola Zagreba. Odmah po uspostavi NDH, ustaška vlast započela je s maltretiranjem obitelji Milinov, a 5. srpnja 1941. uhićeni su i deportirani, postavši tako jedne od prvih žrtava ustaškog kompleksa likvidacijskih logora Gospić-Jadovno-Pag. Točni datumi smrti su nepoznati, no pretpostavlja se da su likvidirani u kolovozu 1941. godine.
Kamen spoticanja postavljen je uz financijsku podršku Ministarstva kulture i medija RH, Grada Zagreba, Srpskog narodnog vijeća, veleposlanstava Savezne Republike Njemačke, Republike Francuske i Austrijskog kulturnog foruma (Veleposlanstvo Republike Austrije).
28.03.2023. Zagreb
NA TRGU REPUBLIKE HRVATSKE POLOŽEN KAMEN SPOTICANJA U SPOMEN NA BORISA HANŽEKOVIĆA
Zaborava nema i ne smije ga biti jer zaborav zločina je negiranje čovjeka i negiranje njegovog dostojanstva. Svake žrtve se mora sjećati i poštovati je. Čuvajmo uspomenu na nju.
Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokausti i udruga Veterana Domovinskog rata i antifašisti – VeDRA iz Splita, svečano su položili Kamen spoticanja u spomen na Borisa Hanžekovića, hrvatskog atletičara na Trgu Republike Hrvatske 14.
Svečanom polaganju prisustvovali su: predsjednik udruge Veterana Domovinskog rata i antifašista VeDRA iz Splita Ranko Britvić, ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Nataša Popović, Zoran Radman tajnik VeDRA-e, general u miru Luka Džanko, veleposlanici i predstavnici veleposlanstava: Savezne Republike Njemačke, Republike Francuske, Države Izrael, Češke Republike, Ujedinjene Kraljevine Velike Britanije i Sjeverne Irske, Kraljevine Nizozemske, Kraljevine Švedske, Republike Austrije, Kanade, predstavnici UNHCR-a u Hrvatskoj, izaslanica predsjednika Republike Hrvatske Melita Mulić, izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora, Ivan Ćelić, izaslanik Ministrice kulture i medija Ivica Poljičak, izaslanik ministrice turizma i sporta, Josip Pavić, predsjednik Gradske skupštine Grada Zagreba Joško Klisović, pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje, sport i mlade Luka Juroš, ali i članovi obitelji Borisa Hanžekovića, nećakinja Marijana Šnajder, pranećakinje Dora Hanžeković Žuža i Ana Hanžeković Krznarić.
Postavljanjem prvog kamena spoticanja 2020. godine, Zagreb se pridružio ostalim gradovima Europe i svijeta, čiji su kameni spoticanja postali dijelom najvećeg decentraliziranog spomenika holokaustu na svijetu, a Centar je zajedno s partnerima u zagrebačke nogostupe dosad postavio 41 kamen u sjećanje na Židove i Rome, stradale žrtve Nezavisne države Hrvatske. Kameni spoticanja nas podsjećaju da nemamo pravo zaboraviti tko su bili ti ljudi, koji su s ponosom pripadali hrvatskom narodu, radništvu, intelektualcima, sportašima i svima koji su se borili za slobodu.
Boris Hanžeković, poznati je hrvatski atletičar koji je nakon što je tijekom Drugog svjetskog rata odbio trčati za nacističku Nezavisnu Državu Hrvatsku, optužen za povezanost s partizanima i zatočen u koncentracijskom logoru Jasenovac gdje je i ubijen u travnju 1945. godine.
Predsjednik udruge Veterana Domovinskog rata i antifašista VeDRA iz Splita Ranko Britvić u svom je govoru istaknuo da je Hrvatska nastala na temeljima antifašizma te da je za vrijeme Drugog svjetskog rata imala najjači antifašistički otpor u Europi. “Kamen nije samo za Borisa Hanžekovića , već za sve “Borise” koji su ustali protiv ustaškog režima i NDH. Hrvatska je pobijedila fašizam u Drugom svjetskom ratu, baš kao što je pobijedila i Miloševićev režim u Domovinskom ratu” rekao je Britvić.
Ravnateljica Centra za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust, Nataša Popović obratila se prisutnima i u vrlo emotivnom govoru između ostalog naglasila: “Ovi maleni kameni, koliko god nekima smetali, podsjećaju nas da nikada, baš nikada, ne smijemo zaboraviti strahote ustaškog i nacističkog režima. Zbog toga je svaki pojedinačni Stolperstein toliko važan. Zbog toga Centar zajedno s partnerima iz godine u godinu, polaže nove i nove kamene spoticanja, podsjećajući na žrtve. Te male mjedene pločice nas upozoravaju da ne zaboravimo. One uče mlade naraštaje o nužnom suprotstavljanu mržnji, ravnodušnosti, predrasudama koje dovode i do genocida. Svako ime je važno, svako povijesno mjesto i svaki Stolperstein podsjećaju nas na zločine iz Drugog svjetskog rata, zločine protiv čovječnosti i na krajnji civilizacijski neuspjeh.”
Kamen spoticanja za Borisa Hanžekovića položili su Lejla Hadžić i Ivor Šustar, učenici 3. razreda Prve ekonomske škole Zagreb. Ovo je prvi od 20 kamena spoticanja koje će Centar tolerancije postaviti u spomen na hrvatske žrtve zločinačke Nezavisne Države Hrvatske, a ostalih 19 kamena spoticanja za hrvatske žrtve ustaškog režima postavit će se na području grada Zagreba u narednim danima.
Postavljanje Kamena spoticanja financijski je podržalo Veleposlanstvo Savezne Republike Njemačke, Veleposlanstvo Republike Francuske, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske, Grad Zagreb i VeDRA.